Art Show 2004

Home
Back to Gallery List

Judges Choices 2004 Winthrop Art Association 2004 Art Festival

Grumbacher Award/Excellence in any Medium (except photography, cyber arts or crafts)
Paula Engman for "At the Cantab"
Somerville Art Assoc. Award/Excellence in any Medium
Glen Engman for "Honey I'm Home"
Ralph & Lillian Brody Memorial Award/Excellence in Painting
Crist Filer for "Asian Trilogy"
Harriet Gilman Memorial Award/Excellence in Crafts
Carol Merola for "Quilted Vessel"
Samuel S. Kadiff Memorial Award/Excellence in Mixed Medium
Michelle Fluet for "Lanyard"
John Ward Mahoney Memorial Award/Excellence in a Graphics Medium
Catherine Costantino for "On the Road Again"
Harold P. McCormick Memorial Award/Excellence in any Medium (Subject must be floral)
Frank Costantino for "White Gladiola"
Wood End Studio Award/Excellence in Oil Painting Only
Robert Federico for "Ellsworth"
Classic Galleries Newcomer's Award/Artists 1st year of participation for excellence in any medium
Gail Dwyer for "Summer Tree"
Ronald & Randal Barisano Memorial Award/Excellence in any Medium
Beverly Brody-Barisano for "Nocturne in Vermont
Oils/Acrylics
1st
Matthew Martelli for "Einstein"
2nd Paula Engman for "Sandy"
3rd Andre Kimball for "Untitled"
Watercolor
1st
Al Ramage for "T.C."
2nd Frank Costantino for "Charles Reid & Bill"
3rd Margaret Delamere for "Fantasy Flower #1
Mixed Media
1st
Joanne Caputo-Carfagna for "Lucious"
2nd
Dawn Mahoney for "Sitting Alone"
3rd
Margaret Mekalian for "Paper Dolls"
Graphics
1st
Dorothy Vito for "My Yarn Shoppe"
2nd
Catherine Costantino for "Le Tableaux"
3rd
Rosalyn Gallager for "Lilac Motif"
Photography
1st
Peter Pizzi for "Orange Mill"
2nd
Don Simonini for "Dad's Old Chevy"
3rd
John Duffy for "Rainbow over Winthrop"
Crafts
1st
Rene Fluet for "Spectators"
2nd
Phyllis Corbin for "Racing with the Moon"
3rd
Carol Merola for "Nile Bowl"
Cyber Art
1st
Al Carfagna for "Untitled #3"
2nd
Debra Martelli for "Wave of Possibility"
3rd
Al Ramage for "Thompson's On Ice"
Sculpture
1st
Jeff Schiff for " Untitled"
2nd
Jeff Schiff for "Bronze Frog"
3rd
Joanne Bagley for "Roman Fragment 1"
Selectman's Award
Matthew Martelli for "Boston Skyline"
Popular Award
Catherine Costantino for

{ Home }  { Gallery