Art Show 2006

Home
Back to Gallery List

Judges Choices 2006 Winthrop Art Association 2006 Art Festival

Gallery Dupreee Award/for excellence in any medium, “Avalon Archway, Santa Catalina”, Frank Costantino
Ralph & Lillian Brody Memorial Award/Excellence in Painting, “Abandoned House, Point Shirley”, Jane Foreman (Little)
Harriet Gilman Memorial Award/Excellence in Crafts, “Study In Gold And Black”, Brenda Curry,
Samuel S. Kadiff Memorial Award/Excellence in Mixed Medium, “Kiwi Motif”, Crist Filer, JOHN WARD
John Ward Mahoney Memorial Award/Excellence in a Graphics Medium, “Beach Erosion”, Beverly Brody Barisano
Harold P. McCormick Memorial Award/Excellence in any Medium (subject must be Floral), “Lily Pond”, Eva Kearney,
Martelli Studio & Fine Art Gallery Award//Excellence in Oil Painting only, “Pumpkin”, Dottie Doucette,
Sommerville Art Asoc. Award/Excellence in any Medium, “Japanese Coy”, Al Ramage,
Ronald & Randal Barisano Memorial Award/for excellence in any Medium, “Full Moon Rising”, John Duffy,
Bernadina Barisano Memorial Award/ Excellence in crafts
Carol Merola “Tital Pool
Cheap Joe's Art Stuff Award/for excellence in any medium, “The Dance”, Paula Engman
Town Council Award/ for excellence in any medium selected by members of the Town Council, “Provincetown Shops”, Marilyn Chaulk,
Popular Award
Voted by the public as their favorite work in show, “Abandoned House – Point Shirley”, Jane Foreman (Little),
Oils/Acrylics
1st
“Skull Biting Pear”, Matthew Martelli
2nd “Susie’s Dream”, Jackie Hansbury
3rd “The Dance”, Paula Engman,
Watercolor
1st
  “Piazza Del Camp-anile, Portofino, Italy, Frank Costantino,
2nd “Kiwi Motif, Crist Filer,
3rd   “Tranquile Path”, Eva Kearney,
Mixed Media (two mediums or more)
1st
“Tomatoes & Garlic”, Laurie Sigmund
2nd
“Whispering Waves”, Beverly Brody Barisano
3rd
“Blues Jam”, Paula Engman
Graphics (Pencil, Pen & Ink, Ink Wash, Pastel, Wood Cuts, etc.)
1st
“Man”, Brenda Curry
2nd
“My Dad”, Catherine Costantino,
3rd
“Deer Island Fall”, Jane Forman(Little)
Photography
1st
“Go For A Ride”, Glen Engman
2nd
“Rosalyn Chapel”, Kaari Sullivan”
3rd
“Bike At Crystal Cove”, Barbara Bishop
Crafts
1st
“ReBooted”, Carol Merola,
2nd
“Via Cartone”, Joseph Samacchiaro
3rd
“Autumn Sonata”, Gale Dwyer
Cyber Art
1st
“Flower Power”, Debra Martelli
2nd
“Folklore Dance”, Glenn Engman
3rd
“Soul Mates”, Debra Martelli.

{ Home }  { Gallery