Art Show 2008

Home
Back to Gallery List

Judges Choices Winthrop Art Association 2008 Art Festival

IMG Custom Framing Award, Heather Mathieson for “Isis Ragdoll Cat”

Ralph & Lillian Brody Memorial Award Excellence in Painting,
Paula Engman for “Tea”,
Harriet Gilman Memorial Award Excellence in Crafts
Carol A. Merola for “Purple Rain Neckpiece”,
Samuel S. Kadiff Memorial Award Excellence in Mixed Medium
Brenda Curry “For Blue Peacock”,
John Ward Mahoney Memorial Award Excellence in a Graphics Medium
Ann Goldberg for “Solitude”,
Harold P. McCormick Memorial Award Excellence in any Medium (subject must be Floral)
Dawn Mahoney for “Peace, Tenderness, Wisdom”

Martelli Studio & Fine Art Gallery Award Excellence in Oil Painting only
“Pumpkin”, Dottie Doucette,

Sommerville Art Asoc. Award Excellence in any Medium
John Duffy, “Untitled”
Ronald & Randal Barisano Memorial Award for excellence in any Medium
Sylvia Whiting, “Ride At Fairgrounds”

Classic Newcomer’s Award for any Medium
John Munson, “Graves Light”

Cheap Joe's Art Stuff Award/for excellence in any medium
Marilyn Chaulk, “Morning Mist”
Town Council Award/ for excellence in any medium selected by members of the Town Council
John Duffy, “Untitled”
Popular Award Voted by the public as their favorite work in show
“Robert Federico for “Storm Watch”. 
Oils/Acrylics
1st
 1st Ann Goldberg for “Beach Path”
2nd Heather Mathieson for “Crashing Wave”
3rdJoe Brown for “Snow In The Woods”
Watercolor
1st
Crist Filer for Kiwi Motif #3”
2nd Elaine Abrams for “Fish #2 Koi”
3rd Frank Costantino for “Courtyard Café, Catalina Island”
Mixed Media (two mediums or more)
1st
Daniela Foley for “Glass”
2nd
Ejay Kahn for “Pillars of Time”
3rd
Alfred Ramage for “Mandate for Silly”
Graphics (Pencil, Pen & Ink, Ink Wash, Pastel, Wood Cuts, etc.)
1st
Dawn Mahoney for “Historical Winthrop House”
2nd
Michael Conway for “Translucent Angel”
3rd
Dorothea James for “Untitled”
Photography
1st
1st Glen Engman for “Revere Beach”
2nd
Justin McGee for “Self Portrait”
3rd
Jeff Esche for “Winter Surf”
Crafts
1st
Janice Ronan for “Nature’s Beauty”
2nd
Diane Hayes, for “Silk Sensation”
3rd
Brenda Curry for “Cat Table”
Cyber Art
1st
Kaari Sullivan for “Frosty Cold One“
2nd
Glen Engman, “Untitled” 

{ Home }  { Gallery